O.M.C. EVİ | MUĞLA

Proje Adı OMC Evi
Proje Yeri Ula / Muğla
Mimari Tasarım Ekibi (Konsept Proje) Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2023
Arsa Alanı 6795 m²
Toplam İnşaat Alanı 150 m²
Proje Tipi Konut
Yapım Türü Çelik Konstrüksiyon
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

 

Muğla Menteşe’de emekli için tasarlanmış bir evdir. Toprakla ve tabiatla baş başa kalmak, büyük şehirlerde geçirilen uzun yılların verdiği ruhsal yorgunluğu gidermek için hayal edilmiştir.
7 dönüm arazi üzerinde 220  civarında badem ağaçlarının bulunacağı alanı tamamen tarımsal amaçlarla kullanmak için bina arsanın en kuzeyine yola yakın konumda yerleştirilmiştir. Binanın kuzey cephesinde kışın rüzgardan ve yağmurdan korunmak için mümkün olduğu kadar az pencere bulunmaktadır. Yolla bina arasında kalan boşluk, yazın ferahlama amaçlı yaşam alanı olarak (taşlık)  düzenlenmiştir. Bina, bahçe duvarı ve pergola ile çevrili bu açık alan binayı ikiye bölen üstü ve iki yanı kapalı veranda yoluyla güneye açılmaktadır. Orman manzaralı bu alan aynı zamanda yağmurlu ama sıcak günlerde korunaklı bir diğer yaşam alanı olarak işlevlendirilmiştir. Burada yemek yeme, oturma ve pişirme imkanları sağlanmıştır. Bu yarı açık mekanın batısında 75m2 konut, doğusunda 65 m2 depo ve misafirhane yer almaktadır.
Konut tasarımı ve misafirhanenin güney cephesi yere kadar cam olacak şekilde sürgü doğrama olarak tasarlanmış ve 150 cm saçakla gölgelenmiştir. Ev sahibi uzaktayken evin güvenliğini sağlamak üzere birbiri üstüne kilitlenen kepenk sistemi tasarlanmıştır. Kepenkler pivot sistemle dez akse eksenle hareket ederek açıkken cepheye dik konumda güneyden gelen UV ışınını kesmesi hedeflenmiş, kapalıyken tüm doğramaları koruma altına alacak şekilde detaylandırılmıştır.
Villa yatak odası tasarımı, içinde açık mutfağı bulunan yaşam alanı ve banyodan oluşmaktadır. Banyo hariç iç mekanları birbirinden ayıran kapı bulunmamaktadır. Yaşam alanında bulunan şömine arka tarafta kapalı terasa hizmet eden ocak şeklinde tasarlanmıştır.
OMC evi açık, yarı açık ve kapalı mekanları ile yazın, baharda ve kışın hava durumuna uygun farklı yaşam alanları sunmaktadır.

 

O.M.C. EVİ | MUĞLAGeyran