Medıcal Park G.O.P Hastanesi| iSTANBUL

Proje Adı Medical Park G.O.P Hastanesi
Proje Yeri Gaziosmanpaşa / İstanbul
Yatak Sayısı 502 Yataklı
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Mal Sahibi Özel İdeal Sağlık Hizmetleri İnş.Turizm Gıda San.A.ş.
İşveren Özel İdeal Sağlık Hizmetleri İnş.Turizm Gıda San.A.ş.
Proje Tarihi 2008-2009
Yapım tarihi 2009-2014
Arsa Alanı 7268 m²
Toplam İnşaat Alanı 52.500 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Mimari Proje Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Statik Proje Timka MÜH. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.
Elektrik Projesi ERK PROJE MÜH. DAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Mekanik Proje ABC Mekanik Proje TES. TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Danışmanlık Ve Proje Yönetim Hizmetleri Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2013
Cephe Uygulaması GC Cephe Kaplama Alüminyum İnşaat SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Medikal Gaz DEHAS Medikal Gaz Teknik LTD. ŞTİ.
Mekanik Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Kaba İnşaat Remtaş Makina İnşaat SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
İnce Yapı İmpa Yapı Endüstri Ve TİC. A.Ş.
Elektrik Segatech Mühendislik Elektrik İnşaat SAN. Ve TİC. A.Ş.
Hakkındaki Yazılar (Yayın Adı-Makale Adı-Sayı-Tarih-Sayfa) İnşaat Yatırım Dergisi, İdeal Sağlık Hizmetleri Hastanesi Geyran Mimarlık, 82, Mayıs 2011, 400İnşaat Yatırım Dergisi, Sağlık Yapılarında Geyran Mimarlık Farkı, 54, Ocak 2009, 396

MİMARİ RAPOR

Doğudaki çekirdek ağırlıklı olarak kule binaya ( D blok) hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Kuzeydeki çekirdek ağırlıklı olarak kule binaya (A blok) hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Bu çekirdeklerin tamamı kapalı otopark ile bağlantılıdır ve yangın yönetmeliği şartlarını sağlamaktadır. Kule binalara ilaveten yangın merdivenleri tasarlanarak binanın yangın güvenliği arttırılmıştır. Özel sağlık tesisinin toplam yatak sayısı 517 adettir. Radyoloji, klinik laboratuar, patoloji laboratuarı, 5 yataklı gözlem odasıyla anjiografi, nükleer onkoloji, linac bölümü, kan bankası, 12 adet genel cerrahi ve 4 adet KVC ameliyathaneleri, 19 yataklı dahili yoğun bakım, 26 yataklı cerrahi yoğun bakım, 11 yataklı koroner yoğun bakım, 14 yataklı KVC yoğun bakım, 20 yataklı neonatal yoğun bakım, yaya ve araç girişi birbirinden izole edilmiş 10 yataklı çocuk gözlem odası, 10 yataklı erkek gözlem odası, 10 yataklı kadın gözlem odası ile toplam 30 yataklı gözlem odası bulunan acil ünitesi, diyaliz hastalarına ait binanın diğer girişlerinden ayrılmış giriş bölümü ile 20 adet üniteye sahip diyaliz, bölümlere göre gruplandırılmış ve her grubun kendi içinde ayrıca tasarlanmış bekleme salonları, hemşire bankosu ve destek birimleri bulunan 91 adet poliklinik (kardiyoloji poliklinikleri, kvc poliklinikleri, ortopedi ve travmatoloji poliklinikleri, dahiliye poliklinikleri (nefroloji polikliniği, endokrin polikliniği, romatoloji polikliniği, göğüs hastalıkları polikliniği, enfeksiyon hastalıkları polikliniği, diyet polikliniği), diş poliklinikleri (pedodonti polikliniği, endodonti polikliniği, ortodonti polikliniği), kulak burun boğaz poliklinikleri, vip poliklinikleri, plastik-estetik poliklinikleri (plastik cerrahi poliklinikleri, dermatoloji poliklinikleri, lazer epilasyon, diyetisyen),onkoloji poliklinikleri (hematoloji polikliniği, kemoterapi salonu), cerrahi poliklinikleri, anestezi polikliniği, üroloji polikliniği, gastroentereloji polikliniği, çocuk poliklinikleri (çocuk enfeksiyon polikliniği, çocuk alerji polikliniği, çocuk nöroloji polikliniği, çocuk kardiyoloji polikliniği, çocuk onkoloji polikliniği, çocuk hematoloji polikliniği, çocuk cerrahisi, yenidoğan polikliniği) nöroloji polikliniği, nöroşirurji polikliniği, psikiyatri polikliniği, göz polikliniği, kadın doğum polikliniği, 6 yataklı gözlem odasıyla endoskopi, IVF (tüp bebek merkezi), doğumhane,  15 odalı 8 adet ve 16 odalı 11 adet hasta yatak servisleri, 2 adet yemekhane,  kafeterya,  çamaşırhane, yönetim birimleri, merkezi sterilizasyon ünitesi, çağrı merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, seminer salonu ve kapalı otopark ve sığınak bölümlerinden oluşmaktadır.
Hastanenin otopark ihtiyacı yer altında ki katlarda planlanmış olup Çukurçeşme Caddesi’nden, arsanın kuzeydoğu köşesinden, geniş bir rampayla, 3.bodrum kata bağlantı kurulmuştur. Arsanın kuzeydoğu köşesi en düşük kotta yer aldığı için rampa en avantajlı eğimle oluşturulabilmiştir. Otopark çıkışı ise Mas Plaza tarafında ki güney cepheye paralel uzanan rampayla Mor Lale sokağa bağlanmıştır.
Bina yüksek bina sınıfına girdiğinden ilgili yönetmeliklerden etkilenmiştir. Yerleşim düzeni yapılırken çevresel etkisi, şehir siluetine etkisi, arsanın jeolojik yapısı, binanın bulunduğu konumda ki hava trafiği, şehrin o bölgesinin genel ulaşımı ve yangın ulaşımı, alt yapı bağlantıları ve kapasiteleri, güneş açıları ve hakim rüzgar yönü dikkate alınarak tasarım yapılmıştır. Yine bina yüksek binalar sınıfında olduğundan gerekli yangın tedbirleri yanında ekstra tedbirlere ihtiyaç duymaktadır. Binada acil durum asansörü, yatay tahliye alanları ve yangın kompartımanları yapılarak yangın tedbirleri tamamlanmıştır.
Bütün bu özellikleriyle Medıcal Park Gaziosmanpaşa İstanbul Hastanesi çağdaş hastane mimarisinin bütün özelliklerine sahiptir.

Medıcal Park G.O.P Hastanesi| iSTANBULGeyran