Gökova Ören Tatil Sitesi

SS GÖKOVA ÖREN KONUT YAPI KOOPERATİFİ

MİMARİ RAPORU

SS Gökova Ören Konut Yapı Kooperatif evleri Gökova körfezinin kuzey kıyısında, termik santralın 2km güneydoğusunda Ören köyünün batısında yer alan 7765m² arsada tatil evleri yapılması için kurulmuş bir kooperatifti. 21 ortağın satın aldığı arsada her ortak için toplam 100m² alana sahip 21 adet bağımsız bölümü olan toplu konut kompleksi yapılması hedeflenmiş buna uygun mimari proje sipariş verilmiştir.
Mimari tasarım çalışmalarının en zor kısmı alanın sınırlı olması ve imar koşullarının ortakların istediği büyüklüğe olanak vermemesi idi. Konutların deniz görmesi, kendi bağımsız alanlarında mahremiyetlerinin sağlanması, araçla kapının önüne kadar ulaşılabiliyor olması, mümkün olduğu kadar büyük ve yekpare yeşil alan sağlanması, konutların bir birine bakan cephelerinin konsantrasyon mesafesi dışında kalacak uzaklıkta olması, komşuluk birliğinin oluşmasına destek verecek sosyal donatıların oluşturulması mimari tasarım ekibinin proje için belirlediği kriterlerdi.
Konutlar “L” plan şemalarından türeyen sıra evler şeklinde ve iki katlı olarak tasarlandı. Zemin katta mutfak ve yaşam alanı, üst katta da yatak odaları yerleştirildi. ‘L’ planı kareye tamamlayan pergolalalı teras birbirini görmeyecek şekilde denize yönelik ve çapraz olarak yerleştirildi. Terasta barbekü ve yaşam alanında şömine olacak şekilde ocak oluşturuldu ve bunun bacası mimari bir eleman olarak kullanıldı. Orta boşluk yaya yolu ve bitki alanları olarak değerlendirildi. Araç trafiği yerleşkenin üç tarafında çevreye yerleştirildi. Orta alanın denize yakın kısmında sosyal tesis ve açık yüzme havuzu tasarlandı. Sosyal tesisin üst katı kafe ve oturma alanı olarak düzenlendi alt kat ise bilardo, masa tenisi vb aktivitelere uygun olarak tasarlandı.
Çoğunlukla yazın kullanılacağı ön görülerek teras yeşil alana ve denize bakacak şekilde konumlandırıldı. Konutların orta noktasına konumlandırılan ocak ailenin toplanma noktasını simgeleyecek şekilde her noktadan algılanan bacasıyla ön plana çıkarıldı. Sıra evler dörder ve üçer bağımsız bölümden oluşacak şekilde beş bloktan oluşturuldu ve her konutun önünde otopark olacak şekilde genel yerleşim tasarımı yapıldı.

Gökova Ören Tatil SitesiGeyran