Çınar Hastanesi |ORDU

Proje Adı Özel Çınar Hastanesi
Proje Yeri Fatsa / Ordu
Yatak Sayısı 54
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Çınar Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş.
İşveren Çınar Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş.
Proje Tarihi 2006-2009
Yapım tarihi 2009-2012
Arsa Alanı 4.350 m²
Toplam İnşaat Alanı 5.300 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Mimari Proje Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Statik Proje Timka MÜH. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.
Elektrik Projesi Dasel Mühendislik Elektrik SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.
Mekanik Proje ASK Tesisat&İnşaat Proje Taahhüt SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Danışmanlık Ve Proje Yönetim Hizmetleri Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2010-2011
Cephe Uygulaması Yücel Alüminyum
Medikal Gaz DEHAS Medikal Gaz Teknik LTD. ŞTİ.
Peyzaj Projesi Karaağaç Peyzaj
Ana Yüklenici
Mekanik Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Elektrik Segatech Mühendislik Elektrik İnşaat SAN. Ve TİC. A.Ş.
Hakkındaki Yazılar (Yayın Adı-Makale Adı-Sayı-Tarih-Sayfa) İnşaat Dünyası Dergisi, Şantiyedeyiz: Özel Çınar Hastanesi , 323, Mart 2010, 98

İnşaat Yatırım Dergisi, Geyran Mimarlık: Özel Çınar Hastanesi , 72, Temmuz 2010


Özel Çınar Hastanesi Mimari Proje Açıklama

Çınar Hastanesi Fatsa’nın Ünye tarafında ki çıkışına yakın Elekçi Irmağı batısında yer alan Kumru-Korgan karayolu üzerinde, sahile 700 m mesafede 5920 m² büyüklüğünde ki arsa üzerinde yola paralel şekilde konumlandırılmıştır.
Özel Hastane de günübirlik (ayakta) ve engelli hastaların kullanacağı poliklinik, acil, radyoloji, diyaliz, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümleri 70mx18m ebatlarında podyum binada çözümlenmiştir. Özel sağlık tesisinin podyum binası bodrum kattan ve zemin kattan oluşmaktadır. Hastanenin podyum binasının 30m’lik bölümüne, 4 kattan oluşan ve podyum bina ile tesisat katı aracılığıyla ayrılan, katlı bina oturmaktadır.
Geniş bir arsa içinde yer alan sağlık tesisi; açık otopark, yaya yolları, tesis içi otomobil yolları, yeşil alanlar, bodrum kata hizmet veren servis rampaları ve yangın çıkışlarından oluşan açık alan düzenlemesine sahiptir. Özel hastane binasının kuzeyinde (deniz tarafında) poliklinik girişi tasarlanmış, hastane ana girişi Kumru-Korgan karayoluna bakacak şekilde binanın doğusunda şekillendirilmiştir. Hastanenin acil girişi ise ayrı bir araç girişi ile sağlanmıştır. Hastanenin acil girişi binanın güneyinde yer almaktadır. Özel hastanenin güç ihtiyacı parselin en güneyinde 5mx15m ebatlarında ayrı bir binada planlanmıştır. Bu bina içinde jeneratör, trafo, orta gerilim, şalt tesisi zemin kat seviyesinde çözülmüştür. Yine aynı jeneratör binasının bodrum katı su deposu ve yangın söndürme sistemlerinin bulunduğu bir alan olarak değerlendirilmiştir.
Çınar Hastanesi toplam 6000 m² kapalı alanlı bir özel hastane projesidir. 68 adet hasta yatağına sahip olan hastane; Radyoloji, klinik laboratuar, göz poliklinikleri, genel cerrahi poliklinikleri, diş poliklinikleri, üroloji poliklinikleri, kulak burun boğaz poliklinikleri, kadın doğum poliklinikleri, çocuk poliklinikleri, acil ünitesi, hasta yatak servisleri, dahili ve cerrahi yoğun bakım, neonatal yoğun bakım, ameliyathaneler, doğumhaneler, merkezi sterilizasyon ünitesi, diyaliz, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, yönetim birimleri, kafeterya, yemekhane bölümlerinden oluşmaktadır.
Bina tasarlanırken Karadeniz bölgesi için hakim rüzgar olan kuzey rüzgarlarına mümkün olan en dar cephe kuzeye gelecek şekilde, uzun, ince bir dikdörtgen olarak tasarlanmıştır. Cephe kaplamaları mekanik montaj porselen karo, pencere alanları ise temperli ve lamine camlı alüminyum asma cephe olarak detaylandırılmıştır. Giydirme cephe arkasında ısı ve su izolasyonu katmanları oluşturulmuştur.
Katlı binanın 1., 2. ve 3. katlarında hasta yatak servisleri planlanmıştır. Ameliyathaneler ise ihtiyaç duyulan yüksekliği sorunsuz sağlayabilmek için en üst kata yerleştirilmiştir.
Çınar Hastanesi’nin proje başlangıç tarihi Ocak 2006 olup, Haziran 2006’da özel hastanenin mimari projesi, elektrik projesi, mekanik projesi ve statik projesi tamamlanmıştır. Özel sağlık tesisinin inşaatı Mart 2008’de başlamış ve halen devam etmektedir.          
Geyran Mimarlık Atölyesi Ltd. Şti. bünyesinde yapılan tüm hastane mimari projeleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”, “Özel Hastaneler Yönetmeliği” ve diğer ilgili yönetmeliklerin şartlarını sağlamaktadır. Özel hastane tasarımlarında ilgili yönetmelik şartlarına uyulmaktadır.

Çınar Hastanesi |ORDUGeyran