Eurozen Saç Ekim Merkezi | istanbul

Proje Adı Eurozen Saç Ekim Merkezi
Proje Yeri İstanbul
Yatak Sayısı Tıp Merkezi
Mal Sahibi Eurozen
İşveren Eurozen
Proje Tarihi 2018
Toplam İnşaat Alanı 250 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
İç Mekan Tasarım (Konsept Proje) Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

Euro Zen, saç ekim merkezi olarak Beşiktaş Fulyada faaliyet gösterirken yurtdışı hastalarına hitap edecek çağdaş saç ekim merkezi mimari projesi’ne sahip yeni bir yatırım yapma kararı almış ve Mecidiyeköy Torunlar iş merkezinde yaklaşık 1600m2 büyüklüğünde bir yer kiralamıştır. Saç ekim merkezi iç mimari projesi gelen hasta ve hasta yakınlarını etkileyecek özelliklere sahip olması işveren tarafından özellikle talep edilmiştir.
5m. tavan yüksekliği olan saç ekim merkezinin girişi yaklaşık 200m2 civarındadır, gelenlerin bekleyeceği ve vakit geçirecekleri bir alan olarak tasarlanmıştır. Saç ekim hastaları, hasta yakınları ve medikal personelin kullanmasına yönelik planlanan kafeterya, giriş holüne bitişik ve direkt ilişkili olarak bu bölgede tasarlanmıştır. Giriş holünün yüzey alanına oranla nispeten fazla olan tavan yüksekliğinin nasıl değerlendirileceği konusu tasarımın can alıcı noktasını oluşturmuş, sağır bir asma tavan yapmak yerine o boşluğu dolduracak işlevsel ve etkileyici bir aydınlatma objesi tasarlanmasına karar verilmiştir. Bu fikir doğrultusunda 19 adet 200cmX150cm ebatlarında altıgen tabanlı pramidal aydınlatma elemanlarından oluşan mega avize tasarlamıştır. Bu avize, altında bulunan oturma gruplarıyla uyumlu renklere sahiptir ve biçimsel olarak avize ve oturma grupları birbirlerini tamamlamaktadır. Saç ekim merkezi iç mimari projesi oluşturulurken kafeterya odak noktası olarak düşünülmüş,  giriş holüne açılan geniş bir pencere ve yemek yeme tezgahından oluşan kafeterya, tezgahıyla, dolaplarıyla ve turuncu rengiyle giriş holünün odak noktasını oluşturmaktadır. Karşılama bankosu kafeterya tezgahıyla biçimsel olarak ilişkilendirilmiş bir bütün olarak ele alınmıştır. Karşılama bankosu aydınlatma elemanlarının hexagonal formlarına uyumlu olarak biçimlendirilmiştir.
Saç ekim merkezi mimari projesi U biçimli koridora dizilmiş işlem odalarından oluşmaktadır ve iki notadan fotoselli kapılarla giriş holü ve kafeterya ile bağlanmaktadır. Patron odası ise giriş holünün kısa kenarına komşu ve doğal ışık alacak şekilde tasarlanmış ve hem saç ekim işlem odalarının girişine hemde bekleme alanına hakim noktadır.

Eurozen Saç Ekim Merkezi | istanbulGeyran