Cinik Saç Ekim Merkezi | istanbul

Proje Adı Cinik Saç Ekim Merkezi
Proje Yeri İstanbul
Yatak Sayısı Tıp Merkezi
Mal Sahibi Emrah Cinik
İşveren Emrah Cinik
Proje Tarihi 2018
Toplam İnşaat Alanı 1550 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

Mimari Açıklama Raporu
Cinik Hair Hospital Fulya Ayazmadere caddesi üzerinde bulunan mevcut ofis binasının saç ekim merkezi olarak faaliyet gösterecek A tipi tıp merkezine dönüştürme projesidir.  Mevcut bina 2 bodrum, zemin, 4 normal kat ve çatı kattan oluşmaktadır. Saç ekim merkezi olarak bina konturlarında ve gabarisnde değişiklik yapılmamıştır. Tıp merkezi mimari şartlarını sağlayacak şekilde “Ayakta Teşhis ve Tedavi Hizmetleri” ve “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” şartlarına uygunluğunu sağlayacak düzenlemeler yapılmıştır. Saç ekim merkezinde 29 adet saç ekim işlem odası, kat bekleme salonları, mesul müdür, kafeterya, acil odası, saç yıkama odası, sorumlu doktor odası, doktor dinlenme, personel soyunma, yemekhane, depo vb mekanlar fonksiyon şemasına uygun olarak tasarlanmıştır.  İşverenin isteği doğrultusunda zemin ve 1.kattaki mekanlar daha lüks malzemelerle ve etkileyici olacak şekilde tasarlanmış diğer katlar daha standart malzemelerle tamamlanmıştır.
Zemin katta bulunan lobi saç ekime gelecek müşterilerin ilk gördükleri mekandır ve burası özel olarak tasarlanmıştır. Tavanda havuz içinde bulunan herbiri tek tek el işçiliğiyle hazırlanan ve füzyon tekniğiyle yapılan cam diskler dev aydınlatmanın parçalarını oluşturmaktadır. Amber, mat beyaz ve şeffaf renklerin hakim olduğu cam diskler arkasında bulunan led armatürden gelen ışığı kırarak ortama dengeli ve endirekt aydınlatma sağlamaktadır. Girişin tam karşısına yerleştirilen füturistik tasarıma sahip banko mekanın en görünen ve algılanan konumunda bulunmakta ve davetkar etki yaratmaktadır. Bankonun arkasına oluşturulan duvarın ön yüzünde firma logosu ve büyük bir saat bulunmaktadır, bu pano asma tavanla arasında boşluk bırakacak şekilde tasarlanmıştır.
Panonun arkasında ise ön büronun ihtiyaç duyabileceği evrak ve sarf malzemesi depolamak amacıyla kullanılmak üzere dolaplar yerleştirilmiştir. Saç ekim merkezi iç mimari projesi için bekleme koltukları lobinin uzun kenarına paralel olacak şekilde iki taraflı olarak yerleştirilmiş, bankoya giden koridoru oluşturmuşlardır. Bekleme koltukları bu mekana uygun olarak kırıklı ve açılı tasarıma sahiptir. Bekleme koltukları önünde üçgen prizmalardan oluşan üçlü ve ikili gruplar şeklinde sehpa blokları yerleştirilmiştir. Acil odası, mesul müdür odası, ve Kafeterya lobinin uzun kenarına yerleştirilmiş ve kapıları bekleme koltukları arkasında kalan boşluğun oluşturduğu koridora açılmaktadır. Kafeterya ve mesul müdür odalarının duvarı cam olarak düşünülmüş ve lobiyle görsel bağlantı sağlanmıştır. Kafeteryanın aynı zamanda dış mekana çıkışı vardır, açık alana da hizmet verecek şekilde ve kapasitede tasarlanmıştır. 1. Katta bulunan işlem odaları için VIP hizmet sunmak üzere özel bekleme salonu tasarlanmış ve buradaki banko ve bekleme koltukları lobideki tasarıma benzer niteliktedir.
Kat koridorlarında oluşturulan tavan tasarımı sınırlı kat yüksekliğinden dolayı duvar tarafında düşük ve kırıklı tavanlar tasarlanmış ve tesisatlar bu bölgelere yerleştirilmiş ve aynı zamanda gizli aydınlatma olarak kullanılmış, koridor ortaları betonarme tavana kadar olan yükseklik kullanılarak koridorun ferah görünmesi sağlanmıştır. 1.kat koridorunda duvarlarda desenli cam kaplamalar kullanılarak mekanı renkli yansımalar katması sağlanmıştır.

Cinik Saç Ekim Merkezi | istanbulGeyran