BAU Internatıonal Unıversıty | BATUM

Proje Adı BAU International University
Proje Yeri Batum / Gürcistan
Yatak Sayısı 82
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Brothers v/n 44512152 Batum
İşveren System İnşaat LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2012-2014
Yapım tarihi 2012-2014
Arsa Alanı 15.000 m²
Toplam İnşaat Alanı 10.100 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Mimari Proje Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Statik Proje Nodus Engineers Consulting CO. LTD
Elektrik Projesi Tria Grup Elektrik Elektronik İnşaat Taahhüt SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.
Mekanik Proje Termo Yapı TİC. LTD. ŞTİ.

MİMARİ RAPOR

Toplam kapalı alanı 10.000 m² olan ve 82 yataklı Batumi General Hospital Batum’da inşa edilmek üzere tasarlandı. Hastane şu birimlerden oluşmaktadır: Radyoloji, klinik laboratuvar, anjiografi, genel cerrahi ve KVC ameliyathaneleri, dahili yoğun bakım, cerrahi yoğun bakım, koroner yoğun bakım, KVC Yoğun bakım, yenidoğan yoğun bakım, acil, poliklinikler (kardiyoloji polikliniği, KVC polikliniği, ortopedi ve travmatoloji polkliniği, dahiliye polikliniği , diş polikliniği, üroloji polikliniği, nöroloji polikliniği, kadın doğum polikliniği, IVF (tüp bebek) merkezi, doğumhane,  15 yataklı 5 hasta servisi,  kafeterya,  çamaşırhane, yönetim, Merkezi sterilizasyon v.b.
Hastane binası ana girişi hastane girişinin olduğu ana yoldan 15m geride konumlanmıştır.  Acil girişi ve servis girişi arsanın köşesinden, güneybatıdaki yol ile ana yolun kesişim noktasından sağlanmıştır.  Doğu-batı ekseninde birbirine bağlı 2 blok sağlık hizmetlerinin verileceği ana binayı oluşturur. Ön tarafta bulunan alçak bina acil, yönetim, poliklinikler ve günübirlik hastaların kullanımındadır. Hasta yatak servislerinin ve hastanenin diğer bölümlerinin (ameliyathaneler, radyoloji, doğumhane, IVF, yoğun bakımlar, klinik laboratuarlar, v.b) bulunduğu yüksek katlı blok, ayakta hasta birimlerinin bulunduğu alçak katlı bloğa güney batısından ilişkilendirilmiştir. Hastane binasının 6m güneybatısında ayrı bir servis binası hizmet vermektedir .Hastanenin gelecekte doğabilecek ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla arsanın  güneydoğusu genişleme alanı olarak bırakılmıştır.  Binanın ileride genişleme ihtimalide tasarım aşamasında düşünülmüş ve projede belirtilmiştir.
Hastanenin toplam 60 araçlık açık araç park yeri vardır. Bu araç park alanları bina çevresine kullanım amacına göre dağıtılmış ve ara yollarla birbirine bağlanmıştır. Hastane kompleksinin toplam 4 girişi vardır: Ana giriş, personel girişi, acil girişi, servis girişi. Batumi General Hospital ısıtma, havalandırma, bina otomasyonu, enerji tasarrufu ve sürdürülebilirlik, yangından korunma konularında uluslararası standart ve yönetmeliklere uyumlu olacak şekilde projelendirilmiştir.
Batumi General Hospital yapımı tamamlandıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi tarafından devralınmış ve BAU International University olarak faaliyete açılmıştır.

BAU Internatıonal Unıversıty | BATUMGeyran