B-T EVi

Proje Adı B-T Evi
Proje Yeri Kocaeli
Mimari Tasarım Ekibi (Konsept Proje) Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2023
Arsa Alanı 6904 m²
Toplam İnşaat Alanı 505 m²
Proje Tipi Konut
Yapım Türü Betonarme Karkas
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

 

Sağlık sektöründe çalışan iki iş insanının ortak arsalarında inşaa etmek istedikleri iki bağımsız bölümden oluşan ikiz ev olarak tasarlanmıştır. Hafta sonu ve tatil günlerinde aileleriyle birlikte yoğun iş temposundan kaynaklanan stresten arınacakları doğanın içinde yer alan inziva mekanı olarak düşünülmüştür.

Arsa İzmit körfezinin beş-altı km güneyinde tepe üzerinde körfez manzarasına hakim konumdadır.  Yaklaşık 7 dönüm alana sahiptir. Heyelan bölgesindedir ve yapılaşmaya müsait olan yapı oturum alanı sadece 250m2 dir. İmar şartlarına göre yapılaşma sınırları kesik üçgen şeklindedir ve eğimlidir. Yılın çok önemli bir zamanında kuvvetli kuzey rüzgarları (yıldız ve Poyraz) etkisidedir. Güney rüzgarları (Lodos) daha az da olsa etkilidir. Arsa yol kenarında ve tepe üzerindedir. Kuzey rüzgarlarının etkili olduğu yön aynı zamanda nefes kesen güzellikte körfez manzarasına sahiptir. Tasarımın en zorlu problemi muhteşem manzaraya odaklanan açık mekanlar oluştururken aynı zamanda rüzgardan korunmak şeklinde özetlenebilir. 

Arsanın heyelandan muaf olan sınırları aynı zamanda binanın konturlarını belirlemiştir. Yaşam alanları ve mutfak manzaraya hakim konumda zemin kata yerleştirilmiştir. Yatak odaları üç cephesi açık güney cephesi gömülü bodrum katta tasarlanmıştır. 

Zemin kat üç ana bölümden oluşmaktadır. Mutfak, kapalı yaşam alanı ve açık yaşam alanı. Bu mekanların odak noktası körfez manzarasıdır. Rüzgarın yönüne göre açık yaşam alanı kapalı yaşam alanının sağladığı engel yoluyla rüzgardan korunmaktadır. Geniş sürgü camlar kapalı ve açık alanlar yaratacak şekilde ve manzarayı engellemeyecek biçimde tasarlanmıştır. 

Evin hafta sonu ve tatil zamanlarında kullanılacağı ve bazen uzun süre kullanılmayacağı varsayıldığı için cephelerde koruma kepenkleri tasarlanmıştır. Bu kepenkler geniş yüzeylere sahiptir ve servo motorla açılıp kapanabilmektedir. Kepenkler camları tamamen örterek evin dış etkilerden korunmasını ve güvenliğini sağlamaktadır. 

Yerleşkeye arsanın güneydoğu köşesinden araç ile girilmektedir.  Zemin kat seviyesi yoldan 3 m aşağıdadır eğimli yol iki bağımsız bölümün kapılarının önünden geçerek batıdaki otparka ulaşmaktadır. Zemin kat seviyesindeki açık alanı bodrum kat seviyesindeki açık alana doğuda ve batıda yer alan iki merdiven irtibatlandırmaktadır. Ayrıca batıda englliler için rampada bulunmaktadır.

Bodrum katta ebeveyn yatak odası ve destek birimleri, iki yetişkin yatak odası çamaşırlık ve tuveletler vardır. Zemin katla bağlantısı iç merdivenle sağlanmıştır. Bu merdiven üstte teras çatıya  ulaşabilmektedir. Teras ileride potansiyel kullanım alanı olarak düşünülmüştür.

Bodrum katın güney cephesinin toprakla temas etmemesi için 1 m. eninde ve bina uzun kenarı boyunca (28 m) galeri oluşturulmuştur. Bu galerinin güneyi istinat duvarı olarak toprak yükünü karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Burası aynı zamanda elektrik ve mekanik tesisatın dağıtım boşluğu olarak değerlendirilmiştir. Bu tasarım tesisatın bakım ve onarımını kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir. Su deposu, hidrofor, su arıtma vs ekipmanlar galerinin batı ucunda ve irtibatlı olarak tasarlanmıştır.

Binanın kuzey batısında manzaraya hakim konumda açık hava şöminesi ve oturma grubu tasarlanmıştır.

B-T EViGeyran