Asya Hastanesi Kat Düzenlemesi | ISTANBUL

Proje Adı Avrupa Şafak Sağlık Grubu
Proje Yeri Gaziosmanpaşa / İSTANBUL
İç Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Avrupa Şafak Sağlık Grubu
İşveren Avrupa Şafak Sağlık Grubu
Proje Tarihi 2021-2022
Yapım tarihi 2022
Toplam İnşaat Alanı 360m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas

ASYA  HASTANESİ İÇ MİMARİ TASARIM RAPORU

Asya  Hastanesi toplam kapalı alanı yaklaşık 3000 m² olan semt hastanesi olarak faaliyet göstermekte iken el değiştirmiş ve yeni sahibi oldukça yıpranmış durumda olan iç mekanların yenilenmesi için profesyonel destek almak istemiş ve iç mimari proje çalışmaları başlamıştır.
Hastane sahibiyle yapılan toplantılar sonucunda hastanenin iç mekanlarının yeniden tasarlanarak çağdaş bir görünüme kavuşması, bazı fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi kararlaştırılmıştır. Hastanenin verdiği hizmetleri aksatmadan yenileme yapılması amacıyla kat kat bölüm bölüm yenileme yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda 5.kat hasta yatak odalarının yenilenmesi ilk ele alınan bölüm olmuştur.
Genel olarak hasta odalarının alanlarının dar olması en önemli dezavantaj olarak tesbit edilmiş ve mimari tasarım bu yönde alınan tedbirler doğrultusunda geliştirilmiştir. Odanın geniş görünmesine katkı sağlayacak yüzeyi parlak yansıtma katsayısı yüksek malzemeler tercih edilmiştir. Yüzeyler kolay temizlenebilir parlak malzemelerden oluşturulmuştur. Pastel renkler tercih edilmiş, aynı renk gruplarının tonlarıyla çeşitlilik sağlanmıştır.
Hasta koridorunda bulunan hemşire istasyonu için ayrılmış alanın küçük olması gösterişli bir banko tasarımına izin vermemekteydi. Görsel olarak kata hakim görünen gösterişli bir banko yaratmak üzere bankonun bir kısmı yan duvar üzerine taşırılarak istenen etki sağlanılmaya çalışılmıştır. Böylece banko fonksiyon alanından daha büyük hacimde bir görüntü vermiştir.

Asya Hastanesi Kat Düzenlemesi | ISTANBULGeyran