Al Zubeır Hastanesi | IRAK

Proje Adı Al Zubeir Hastanesi
Proje Yeri Basra / Irak
Yatak Sayısı 246
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Ministry Of Health Republic Of Iraq
İşveren ATK İnşaat
Proje Tarihi 2012-2014
Yapım tarihi 2013
Arsa Alanı 46.500 m²
Toplam İnşaat Alanı 34.000 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Mimari Proje Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Statik Proje Timka MÜH. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.
Elektrik Projesi ERK PROJE MÜH. DAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Mekanik Proje Termo Yapı TİC. LTD. ŞTİ.

Al Zubeir Hastanesi Mimari Proje Açıklama

Alzubeir Hastanesi 246 yataklı olup Irak, Basra’da inşaa edilmek üzere Basra Sağlık Bakanlığı için tasarlanmıştır. Hastane A, B ve C bloklardan oluşur ve toplam kapalı alanı 34.000 m²’dir.  A Blok, Hastane binası olup 27804 m², B Blok servis binası olup 2100 m² ve C Blok lojman binası olup 4096 m²’dir. Arsa alanı 93680 m²’dir. Ancak bu alanın 43657 m²’lik kısmı kullanılabilmektedir.

Hastane binası, Kuzeybatı-Güneydoğu aksında bulunan hastane ana koridoru ile ikiye bölünmüştür. Hastane ana koridoru bir ucunda hastane ana girişi diğer ucunda personel girişi olacak şekilde ve ana girişte iki kat yüksekliğinde bir atrium oluşturacak şekilde tasarlanmıştır.

Hastane bünyesinde, ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, sterilizasyon, doğumhane, radyoloji, endoskopi, morg, acil, laboratuvar ve kan bankası, poliklinikler, eczane ve hasta yatak servisleri gibi bölümler barındırmaktadır.

Servis binası iki katlı olup arsanın güneydoğusunda yer almaktadır. Zemin katında mekanik ve elektrik teknik odaları bulunmaktadır. 1. Katta ise destek birimleri vardır.

Arsaya iki tane araç girişi yapılmıştır. Biri kuzeydoğu yönünde ki parselin ana girişidir. Bu giriş hastane ana koridoru ve atrium ile aynı akstadır. Diğer giriş ise güneybatı yönünde ki acil girişidir. Bu girişi sadece acil hastalar ve ambulanslar kullanmaktadır. Hastane binasının ana girişi  kuzeybatı cephesinde konumlandırılmış olup önünde geniş korunaklı bir saçak mevcuttur. Bu saçak, yolcu indirip bindirecek araçlara ve ziyaretçilere korunaklı bir ortam sağlamaktadır. Ana giriş direkt olarak 16m x 32m ölçülerinde ve 10 m tavan yüksekliğinde ki çatı ışıklıklı atriuma bağlıdır. Bu çatı ışıklığı sayesinde ana giriş holü doğal ışık almaktadır. Acil girişinin de 16m x16m ölçülerinde korunaklı bir saçağı vardır. Bu saçak ile ambulansın sedye indirip bindirmesi için korunaklı bir alan sağlanmıştır. Acil ünitesinin hastalar için iki girişi vardır. Biri ayakta hasta biri sedye ile gelen hastadır. Böylece acil yolu her zaman açık kalacaktır. Ana binanın önünde, ana girişin iki yanında hastalar ve ziyaretçiler için otopark bulunmaktadır. Sağ tarafta ise doktorlar için park yerleri vardır. Bunlara ek olarak lojman binası ile servis binasının önünde ve binanın kuzeybatı ve güneybatı cepheleri boyunca park yerleri tasarlanmıştır. Hasta ve yakınları için 109, doktorlar için 80, diğer personel için ise 196 park yeri organize edilmiştir. Lojman binası ana binaya  güneydoğu cephesinden bağlıdır. Servis binasının 3 girişi vardır. Ayrıca yükleme yapabilmek amacıyla araçlar için bir geçişi bulunmaktadır. Bina içi ulaşımlar yangın kaçışlarına uygun olarak düzenlenmiştir.

Bina içinde ziyaretçilerin yolu ile personelin yolu yatayda ve düşeyde birbirinden ayrılmıştır. Her departmanda personel için özel olarak düzenlenmiş koridorlar, asansörler ve sedye asansörleri bulunmaktadır. Ameliyathaneler, yoğunbakım ünitesi, radyoloji ve acil düşey yönde birbirine bağlıdır. Birbirine direkt olarak bağlı olan bu 4 departman hastanenin kalbidir. Bu departmanlar diğer bölümlere yatay ve düşey sirkülasyonlar ile bağlıdır.

Hasta servislerinin çift girişi bulunmaktadır. Biri ziyaretçiler için, ötekisi ise personel içindir. Bu çift girişler kör koridor oluşmasını engelleyerek yangın kaçış için bir avantaja dönüştürülmüştür. Personelin kullanımına ayrılmış  6 tane düşey sirkülasyon çekirdeği ve ziyaretçilerin kullanımına  ayrılmış 3 tane düşey sirkülasyon çekirdeği vardır. Poliklinikler genellikle zemin katta konumlandırılmıştır. Böylece engelliler için daha kolay bir kullanım sağlanmıştır.

Al Zubeır Hastanesi | IRAKGeyran