Ren Tıp Hastanesi | BURSA

Proje Adı RENTIP
Proje Yeri Nilüfer / Bursa
Yatak Sayısı 64 Yataklı
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Ren Tıp Medikal Ürünler Ve Özel Sağlık Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş.
İşveren Ren Tıp Medikal Ürünler Ve Özel Sağlık Hizmetleri San. Ve Tic. A.Ş.
Proje Tarihi 2006-2008
Yapım tarihi 2008-2011
Arsa Alanı 4.030 m²
Toplam İnşaat Alanı 9.000 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Mimari Proje Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Statik Proje Timka MÜH. İNŞ. TİC. VE SAN. LTD. ŞTİ.
Elektrik Projesi DASEL Mühendislik Elektrik SAN. Ve TİC. LTD. ŞTİ.
Mekanik Proje ASK Tesisat&İnşaat Proje Taahhüt SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Hakkındaki Yazılar (Yayın Adı-Makale Adı-Sayı-Tarih-Sayfa) Üstün Ev Dergisi, Özel Ren Tıp Hastanesi, 12, 2010,İnşaat Dünyası, Özel Ren Tıp Hastanesi, 322, Mart 2010, 102İnşaat Dünyası, Bursa’da Bir Sağlık Tesisi, 322, Şubat 2010, 84-85İnşaat Yatırım Dergisi, Sağlık Yapılarında Geyran Mimarlık Farkı, 54, Ocak 2009, 396

RENTIP Mimari Proje Açıklama Raporu

Ren Tıp Hastanesi Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. Toplam kapalı alanı 10.000 m² olup eğimli bir arsa üzerinde arsa verileri doğrultusunda ‘’L’’ planlı olarak tasarlanmıştır. 64 adet hasta yatağı ve 40 adet hasta odası kapasiteli özel hastane; Radyoloji, nükleer tıp, klinik laboratuar ve patoloji laboratuarı, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitesi, poliklinikler, acil ünitesi, 10 yataklı 4 adet hasta yatak servisleri, KVC ameliyathanesi, cerrahi ameliyathaneleri, dahili yoğun bakım, cerrahi yoğun bakım, doğumhane, anjiografi, merkezi sterilizasyon ünitesi, yönetim birimleri, kafeterya, yemekhane, seminer salonu ve kapalı otopark bölümlerinden oluşmaktadır. L planın her iki kolunda farklı 2 hasta servisi bulunmaktadır. Yüksek tavanlı bir atrium bu iki kolu düşey ve yatay doğrultuda birbirine bağlamaktadır. Atrium doğu istikametinden doğal ışık alacak şekilde tasarlanmıştır. Hasta servislerinin hemşire istasyonu kendi özel çalışma mekanları ve bunları birbirine bağlayan koridorlar aracılığıyla ilişkilendirilmiş, her iki bankonun ihtiyaç duyacağı servis birimleri ortaklaşa kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu bölümlere hizmet veren ayrı bir servis asansörü de düşey bağlantıyı sağlamak üzere düşünülmüştür. Binanın ana girişi (hastane girişi) 2 yolun kesiştiği kavşak noktasından, tam köşeden doğu yönünden olacak şekilde planlanmıştır. Bu noktada ki zemin kotu ile tam aksi yön olan batı tarafında ki zemin kotu arasında 2 kattan fazla kot farkı vardır. Açık otoparklar arsanın batısında doğal zemini en az düzeyde değiştirerek uygun teraslar ve bağlantı rampalarıyla düzenlenmiştir. Girişin aksi yönünde batı cephesinde L’nin 2 bacağı arasında parka hakim onumda, hastanenin kafeteryası yerleştirilmiştir. Cephe kaplaması olarak yatırımcının talepleri doğrultusunda ekonomik bir çözüme gidilmiş, binanın giriş bölümünü oluşturan atrium bloğunun cephesi mekanik montaj karo porselen ve temperli, lamine camlardan oluşan asma cephe ile tasarlanmıştır. Atrium bloğunun kuzey ve güney doğrultusunda devam eden bina kolları ise ısı izolasyonu üzeri kaplama ve akrilik boya şeklinde tasarlanmıştır. Özel hastanenin mimari projesi, elektrik projesi, statik projesi ve mekanik projeleri 2008 yılında tamamlanmıştır. Özel sağlık tesisinin inşaatı 2008 yılında başlanmıştır.
Geyran Mimarlık Atölyesi Ltd. Şti. bünyesinde yapılan tüm hastane mimari projeleri “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”, “Özel Hastaneler Yönetmeliği” ve diğer ilgili yönetmeliklerin şartlarını sağlamaktadır. Özel hastane tasarımlarında ilgili yönetmelik şartlarına uyulmaktadır.

Ren Tıp Hastanesi | BURSAGeyran