Emsas Hastanesi | Özbekistan

Proje Adı Emsas Hastanesi
Proje Yeri Özbekistan
Yatak Sayısı 750
Mal Sahibi Emsaş İnşaat
İşveren Emsaş İnşaat
Proje Tarihi 2018
Toplam İnşaat Alanı 140.000 m²
Proje Tipi Askeri Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
İç Mekan Tasarım (Konsept Proje) Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

Mimari Açıklama Raporu

Askeri sağlık tesisi Özbekistan Semerkant’ta toplam büyüklüğü 60 hektar olan arsanın kuzeyinde bulunan 160,000m2 lik bölümüne yerleşmek üzere tasarlanmıştır. Tesisin toplam kapalı alanı 140,000m2 ve 6 katlıdır. Arsanın ana yola bağlantısı çok dar bir alandan yapılabilmektedir. Buradan yapılan ana yola bağlantılı yollar binanın etrafında dolaşarak fonksiyonel planlamaya yardımcı olmaktadır. Bina civarında 750 adet araçlık otopark alanı mevcuttur.
Hastane yatak servisleri maksimum ve eşit derecede gün ışığından yararlanması amacıyla kuzey-güney aksında konumlandırılmıştır. Hastanenin ana girişi doğu yönünde kolay algılanacak şekilde tasarlanmıştır. Binaya yaklaşan hastalar ve yakınlarının doğru yönlenmelerine yardımcı olacak davetkar ve büyük bir saçak girişi taçlandırmaktadır. Yolcusunu saçak altında bırakan araçlar hemen yakında misafir otoparkına ulaşabilmektedir. Binanın girişini takip eden ana sirkülasyon aksı doğu batı yönünde konumlandırılmıştır. Bu aksın kuzeyinde ameliyathanelerin, genel ve cerrahi yoğun bakımlar,  kardiovasküler ve kardioloji yoğun bakımları, yenidoğan yoğun bakım alanları ve merkezi sterilizasyon alanları gibi yüksek teknolojiye sahip medikal alanlar yer almaktadır. Doğu batı doğrultusundaki bu ana koridorun güneyinde ise hasta yatak servislerinin bulunduğu bloklar yer almaktadır ve bu bloklar arasında binanın derinliklerine kadar doğal ışık almak için zemininde peyzajı olan  iç bahçeler oluşturulmuştur. Acil ünitesi ve girişi kuzeydedir ve kendine ait araç ulaşımı ve park imkanı sağlanmıştır. Enfeksiyon hastalıkları hastanesi özelliği gereği ayrı bir blok olarak tasarlanmış ve arsanın en batısına yerleştirilmiş ve kendine ait girişi ve otopark alanları oluşturulmuştur. Servis binası arsanın güney batı köşesinde tasarlanmış ve yük taşıma dağıtım platformuna sahiptir. Servis binasının kendine ait otomobil ve kamyon otoparkı mevcuttur.
Askeri Sağlık Tesisi toplam hastane yatak sayısı yoğun bakım yataklarıyla birlikte toplam 750 yataktır. Ayrıca hastanenin geneli birisi hibrit Ameliyathane olmak üzere 30 ameliyathaneyi, acil ünitesini, radyoloji ünitesini, hasta yatak servislerini, günübirlik cerrahi ünitesini, poliklinik ünitelerini, ayrı binada 110 yataklı enfeksiyon hastalıkları hastanesini, eczane ve ilaç hazırlama ünitesini, merkezi sterilizasyon ünitesini, personel yemekhanesi ve mutfağnı, merkezi çamaşırhaneyi, konferans salonu ve kütüphaneden oluşan sosyal alanları, merkezi arşiv ünitesini içermektedir. Askeri hastane ısıtma, soğutma ve havalandırma, sıhhi tesisat merkezi, su yumşatma ve arıtma, su deposu, medikal gaz, kesintisiz güç kaynağı ve elektrojen ünitelerini barındıran ana hastane binasıyla bağlantılı ayrı bir servis binasına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

Emsas Hastanesi | ÖzbekistanGeyran