Çakmak Erdem Hastanesi | ISTANBUL

Proje Adı Çakmak Erdem Hastanesi
Proje Yeri Ümraniye / İSTANBUL
Mimari Tasarım Ekibi Geyran Mimarlık Atölyesi LTD ŞTİ
Mal Sahibi Erdem Hastanesi
İşveren Erdem Hastanesi
Proje Tarihi 2021
Yapım tarihi 2021-Devam ediyor
Toplam İnşaat Alanı 10.000m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
Danışmanlık Ve Proje Yönetim Hizmetleri Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.

ÇAKMAK ERDEM HASTANESİ İÇ MİMARİ TASARIM RAPORU
Çakmak Erdem Hastanesi 1994 yılında yılında faliyete başlamış 2003 yılında toplam kapalı alanı 10,000 m² olarak yeni binasına taşınmıştır. Zaman içerisinde iç mekanlarda yeni düzenlemelere, yeni donatılara ihtiyaç olmuştur.
Hastane yönetimiyle yapılan toplantılar sonucunda hastanenin iç mekanlarının yeniden tasarlanarak çağdaş bir görünüme kavuşması, bazı fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda Yetişkin Poliklinik odaları, Çocuk Poliklinik Odaları, Diyetisyen Poliklinik Odası, Poliklinik Bekleme Alanları, Anjio ve IVF Bekleme Alanları, Tip Hasta Odası, Suit Hasta odası, Çocuk Hasta Odası, Acil Girişi, Ana Giriş holü, Check-Up ünitesi,  Kan Alma Ünitesi, Genel WC, EKG, Eforlu EKG odaları, Gözlem Odaları, Hasta Yatak Koridorları, Merdivenler, Bina girişi, Saçak ve otopark düzenlemesi tamamen yenilenmiştir.
Yapılan hastane iç mimari tasarım, bir taraftan çalışanların hayat enerjisini yükseltmeyi, onlara yaşama sevinci aşılamayı, performanslarını arttırmayı hedeflerken diğer taraftan yatan hastaların ve hasta yakınlarının huzurlu bir ortamda bulunarak iyileşmelerini desteklemeyi hedeflemiştir.
Çağdaş malzemelerle ve doğru detaylarla mekanların kullanımları ve fonksiyonellikleri arttırılmaya ve zamana karşı dayanıklı olabilecek albenili mekanlar yaratılmaya çalışılmıştır. Seçilen malzemeler ve oluşturulan detaylar mekanların fonksiyonlarına uygun şekilde tasarlanmış dolayısıyla sağlamlığı kullanım kolaylığının arttırılması hedeflenmiştir.
Renk, malzeme ve doku seçimleri hastaların huzurlu bir ortamda olmalarını sağlamayı hedeflemiştir. Koyu renkli ve sert dokulu yüzeylerden kaçınılmıştır. Renk kompozisyonları oluşturulurken sıcak renkler soğuk renklere oranla nispi olarak daha ağırlıklı kullanılmış nötr renklerle dengelenmiştir. Cam, metal vb soğuk malzemelerle ahşap, doğal taş, kumaş vb sıcak malzemeler bir arada kullanılarak ve malzemeye uygun formlar yaratılarak dengeli kompozisyıonlar oluşturulması hedeflenmiştir.
İşletmesi aralıksız devam eden binanın içinde yapılması mecburi olan tasarım çalışmaları bazı kısıtlarıda zorunlu kılmıştır. Giriş holünde, merdiven ve asansör hollerinde döşeme ve duvar kaplamaları değiştirilememiş, medikal cihazların bulunduğu bazı mekanlar mevcut haliyle kalmış, mekanik ve elektrik tesisatıyla ilgili zorunluluklar, cephe sistemlerinin olduğu şekliyle korunması nedeniyle tasarım çalışmaları olumsuz yönde etkilemiştir.

Çakmak Erdem Hastanesi | ISTANBULGeyran