BAŞİSKELE TIP MERKEZİ | KOCAELİ

Proje Adı Başiskele Cerrahi Tıp Merkezi
Proje Yeri Başiskele / Kocaeli
Mimari Tasarım Ekibi (Konsept Proje) Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.
Proje Tarihi 2019
Arsa Alanı 4138 m²
Toplam İnşaat Alanı 9500 m²
Proje Tipi Özel Sağlık Tesisi
Yapım Türü Betonarme Karkas
İç Mekan Tasarım Geyran Mimarlık Atölyesi LTD. ŞTİ.


Mimari Proje Raporu

Başiskele Tıp merkezi Mimari Projesi,  Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde E130 karayolunun güneyinde karayoluna bitişik cepheli 4138m2 alanı olan parsel üzerinde inşa edilmek üzere tasarlanmıştır. Parselin kuş uçuşu yaklaşık 500m kuzeyinde İzmir körfezi kıyısı bulunmaktadır. Başiskele merkeze yürüme mesafesindedir. Gölcük merkeze 7-8 km mesafededir.
Yatırımcılar aynı zamanda Gölcükte bulunan MEDAR hastanesinin ortaklarıdır. Başiskele’de tıp merkezine ihtiyaç olduğunu tespit etmişler ve yatırım yapmaya karar vermişlerdir.
Arasanın imar şartları toplam 9500m2 kapalı alan oluşturulmasına izin vermektedir yatırımcılar bunun yarısını tıp merkezi diğer yarısını eğitim ve ticaret alanı olarak değerlendirmek istemişler ve projeyi o şekilde sipariş vermişlerdir.
Dikdörtgen bir parsel üzerinde sağlık ve ticaret olmak üzere farklı iki işleve sahip işletmeleri aynı bina içinde oluşturmak üzere bodrum katları ortak, üst katlar ayrı iki bina olarak tasarım yapılmıştır.
Zemin ve üstünde çubuk şeklinde iki ayrı bina kuzey güney doğrultusunda yerleştirilmiştir. Aralarında korunaklı avlu oluşacak şekilde boşluk bırakılmıştır. Binaların uzun kenarları doğu ve batı yönüne bakacak şekilde konumlandırıldığı için binaların maksimum güneş ışığı ve eşit radyasyon alması sağlanmıştır. Batı yönündeki (Gölcük yönü) bina tıp merkezi olarak şekillenmiş, doğu yönündeki (İzmit yönü) bina ise ticaret merkezi olarak şekillenmiştir. Cerrahi Tıp merkezi kapalı alanı 4,500m2, ticaret alanı 3,000m2, ortak alanlar (otopark, tesisat vb) 2,000m2 civarındadır. Arasanın kuzeyden güneye kot farkı karayolu tarafı daha yüksekte kalmak şartıyla yaklaşık bir kattır. Bodrum kat kuzeyde kapalı olmasına rağmen güneyde tamamen açığa çıkmaktadır. Orta avlu iki kat olarak planlanmış ve zemin kat seviyesindeki avlu anayola düzayak olarak bağlanması, bodrum kat seviyesindeki avlu güney yönündeki sokağa düzayak olarak bağlanması sağlanmıştır. Avlunun kuzey tarafı zemin kotundadır ve tek katlıdır güney tarafı ise iki katlıdır ve bir birine bir çift yürüyen merdiven ile bağlanmıştır. Tıp merkezinin girişi poliklinik katı olan zemin kattan avlu içinden girişli olarak düzenlenmiştir. Tıp merkezi acil ünitesi güneydeki kardeşler sokak yönünden girişli olarak tasarlanmış ve ambulans ulaşımı ve park imkanı yaratılmıştır. Hasta odaları batı bloğunun üst katlarında ameliyathaneler bodrum katında yer almaktadır. Cerrahi Tıp Merkezi hasta yatak servisleri, poliklinikler, acil servis, radyoloji ünitesi, klinik laboratuvar, ameliyathane, doğumhane, merkezi sterilizasyon ünitesi, yönetim ofisleri, servis ve destek birimlerinden oluşmaktadır. Doğu tarfta bulunan ticari blok ise kiralanarak gelir elde etmek amaçlı olarak planlanlanmıştır. Merdiven asansör çekirdekleri cephe ve mekanik-elektrik tesisat işlerinin tamamlanması iç mimarlık hizmetlerinin kiralayan tarafından yaptırılması kararlaştırılmıştır. Doğu blokta ticari alanlar isteğe göre farklı büyüklükte kiralanabilecek şekilde tasarlanmış ve isimlendirilmiştir. Doğu  ve batı blokların avluya bakan taraflarında zemin kat seviyesinde yaya ulaşım alanları oluşturulmuş ve bu alanlar çelik konstrüksiyon bir örtü ile korunaklı hale getirilmiştir. Bu alanların ışık alması için çatı kaplama malzemesi cam olarak seçilmiş ve buna göre detaylandırılmıştır. Oluşturulan bu arkad sistemi yayaları avlunun ana girişinde büyük bir saçak olarak karşılamaktadır ve iki koldan avluyu dolaşmaktadır.

BAŞİSKELE TIP MERKEZİ | KOCAELİGeyran